Dermatoloogiaõde
Dermatoloogiaõde – kes ta on ja millega tegeleb?
Dermatoloogiaõde on spetsialist, kelle poole saab pöörduda erinevate nahaprobleemide korral. Sageli ei tea patsiendid, kust alustada, kui neil tekib mure nahaga – kas pöörduda kohe arsti poole või proovida esmalt muid lahendusi. Samuti juhtub tihti, et perearstilt ei saada vajalikku abi, kuna dermatoloogilised probleemid vajavad spetsiifilisemat lähenemist. Lisaks võivad mõned patsiendid lihtsalt vältida perearsti poole pöördumist ja eelistada kiiremat lahendust. Dermatoloogiaõe vastuvõtt pakub võimalust saada kiire ja asjatundlik nõustamine ning vajadusel ka teatud protseduure, mis aitavad nahamuresid leevendada.
Milliste probleemidega pöördutakse dermatoloogiaõe poole?
Dermatoloogiaõde tegeleb paljude erinevate nahaprobleemidega, sealhulgas:
- akne ja rasuse naha hooldus – nõustamine nahahoolduse ja sobivate toodete osas;
- kuiva, tundliku või atoopilise naha hooldus – soovitused naha kaitsmiseks ja niisutamiseks;
- nahaärritused ja lööbed – nõustamine võimalike põhjuste ja leevendamise osas;
- soolatüükad, konnasilmad, molluskid, kondüloomid – eemaldamine krüoteraapia abil;
- healoomulised nahamoodustised (nt. papilloomid, seborroiline keratoos) – eemaldamine kas krüoteraapia või diatermokoagulatsiooni abil;
- kahtlus küüne seenhaigusele – dermatoloogiaõde saab võtta analüüsi, et määrata seeninfektsiooni olemasolu ja vajadusel suunata edasisele ravile.
Protseduurid, mida dermatoloogiaõde teostab
Dermatoloogiaõe töö hõlmab mitte ainult nõustamist, vaid ka mitmeid praktilisi protseduure:
Krüoteraapia
Krüoteraapia ehk külmravi on tõhus meetod viiruslike soolatüügaste, konnasilmade ja molluskite eemaldamiseks. Protseduuri käigus töödeldakse probleemset piirkonda vedela lämmastikuga, mis põhjustab kudede külmumist ja hilisema irdumise. Väiksemad moodustised kaovad sageli juba pärast esimest protseduuri, suuremate puhul võib vaja minna kordusravi.
Diatermokoagulatsioon
Diatermokoagulatsioon on meetod, mida kasutatakse nahast kõrgemate, peenikesel jalal olevate elastsete moodustiste eemaldamiseks. See on ideaalne meetod näiteks papilloomide eemaldamiseks kaenlaalustest, rinnaalusest piirkonnast või kubemepiirkonnast. Kuumuse abil toimub moodustise hävitamine.
Lisaks aitab dermatoloogiaõde määrata, millist meetodit konkreetse nahamoodustise eemaldamiseks kasutada – pindmiste ja laiemate moodustiste korral on eelistatud krüoteraapia, samas kui nahast kõrgemate moodustiste puhul sobib paremini diatermokoagulatsioon.
Küüne seenhaiguse analüüs
Kui patsiendil on kahtlus, et tal võib olla küüne seenhaigus (onühhomükoos), saab dermatoloogiaõde võtta küünekraapimise või -lõike proovi laborianalüüsiks. See aitab määrata, kas probleem on põhjustatud seeninfektsioonist ning millist ravi tuleks rakendada.
Dermatoloogiaõe nõustamine
Dermatoloogiaõde ei tegele ainult protseduuridega, vaid pakub ka põhjalikku nõustamist. Vastuvõtu käigus antakse individuaalseid soovitusi nahahoolduse osas ning vajadusel suunatakse patsient apteegist saadavate käsimüügiravimite või nahahooldustoodete juurde. Kui probleem vajab dermatoloogi sekkumist, saab dermatoloogiaõde soovitada edasist ravi ja juhendada patsienti järgmiste sammude osas.
Oluline on meeles pidada, et dermatoloogiaõde:
- ei kirjuta ega pikenda ravimiretsepte;
- ei teosta dermatoskoopiat (sünnimärkide süvitsi uurimist spetsiaalse seadmega).
Tähtis info seoses teenuste tasumisega
Dermatoloogiaõe vastuvõtule saab registreeruda nii Tervisekassa rahastuse raames kui ka tasulisele vastuvõtule:
- Tervisekassa rahastatud vastuvõtt – vajalik on perearsti saatekiri;
- tasuline vastuvõtt – saatekiri ei ole vajalik, kuid visiiditasu katab ainult konsultatsiooni. Kõik protseduurid (näiteks krüoteraapia või diatermokoagulatsioon) on tasulised ja nende eest tuleb patsiendil maksta eraldi.
Oluline on teada, et:
- Tervisekassa katab viiruslike soolatüügaste, kondüloomide, molluskite ja konnasilmade eemaldamise;
- esteetilistel ja kosmeetilistel põhjustel healoomuliste nahamoodustiste eemaldamine (nt papilloomid, seborroiline keratoos) ei ole kaetud Haigekassa poolt ning on tasuline teenus.
Kes saavad pöörduda dermatoloogiaõe vastuvõtule?
Dermatoloogiaõe vastuvõtule on oodatud nii lapsed (alates 3. eluaastast) kui ka täiskasvanud, kellel on nahaga seotud muresid ja kes vajavad professionaalset nõustamist või ravi.
Kui on küsimusi oma naha tervise kohta, soovite eemaldada mõne nahamoodustise või kahtlustate küüneseent, on dermatoloogiaõe vastuvõtt kiire ja mugav viis asjatundliku abi saamiseks.
Vastuvõtule on oodatud täiskasvanud ja lapsed alates 5. eluaastast. Vastuvõtu käigus eemaldatase paikse külmaravi ehk krüoteraapiaga healoomulisi nahamoodustusi.
Aja broneerimine
+372 605 0601
Vastuvõtu käigus eemaldatase paikse külmaravi ehk krüoteraapiaga healoomulisi nahamoodustusi.
Aja broneerimine
+372 605 0601