< Tagasi

Millal ämmaemand, millal günekoloog?

Enamus naised arvavad, et ämmaemand aitab raseduse ja sünnitusega ning günekoloog kõige muuga, mis puudutab naise intiimtervist. Ja siis on veel naisi, kes arvavad, et günekoloogi juures peabki käima ainult raseduse ja sünnitusega seoses. Aga tegelikult ei ole kumbki korrektne.

Medicumi vastutav ämmaemand Eliis Sarapuu ja naistenõuandla üksuse juht, günekoloog dr Sirje Meeliste annavad naistele nõu.

Dr Meeliste: “Kuldreegel, mis naistele meelde jääda võiks on: ämmaemand kontroll, günekoloog  haigused” Kuigi ämmaemand on tervishoiuspetsialist, kes omab õigust ravi määrata, näiteks tupepõletiku, aneemia, põiepõletiku korral, siis enamik ravi nõudvatest juhtudest on siiski günekoloogi pädevuses.

Dr Meeliste toob eelisena välja: “Ämmaemanda juurde saab üldiselt kiiremini vastuvõtule, meil näiteks paari päevaga ning nemad oskavad teha ära kontrolli ja hindamise, võtta vajalikud analüüsid ja vajadusel suunata juba eelisjärjekorras günekoloogi juurde”.

Eliis Sarapuu täpsustab: “Tõesti, naised alates 25ndast eluaastast võiksid käia vähemalt aasta või paari tagant ämmaemanda juures kontrollis. Ka siis, kui ei ole käsil pereplaneerimine, on soov kontrollida suguhaiguse osas või soovitakse emakaelauuringut teha. Seda aga naised ei tea, et pre- või menopausi kahtlust saab samuti kontrollida ämmaemand ning vajadusel nõustada, teha lisauuringuid.”  

Vaatame kõike täpsemalt.

Emakakaelauuring

Alates 25. eluaastast soovitatakse PAP-testi teha iga 2-3 aasta tagant. See on emakakaela uuring, mis võimaldab tuvastada rakulisi muutusi väga varases staadiumis ehk tuvastada emakakaelavähi eelset seisundit. PAP-testi tegemiseks on sobiv pöörduda just ämmaemanda juurde.
Sama kehtib ka emakakaelavähi riikliku skriiningu kohta, kuhu kutsutakse naisi vanuses 30-65 kontrollima iga viie aasta järel. Emakakaelavähi skriiningu visiidil võtab ämmaemand HPV analüüsi, selgitab skriiningu põhimõtteid ja HPV vaktsineerimise võimalusi. Tervisekassa lehel on igal aastal näha, keda oodatakse sel aastal tasuta skriiningusse. Teenus on nii tervisekassa kui kindlustamata naistele tasuta.

Just emakakaelauuring on põhjus, miks terve naine võiks pöörduda regulaarselt ämmaemanda juurde, sest see on naiste võimalus ennetada emakakaelavähki, kutsuvad üles mõlemad spetsialisti ja tõdevad, et tihti seda ei teata või ei osata mõista selle tähtsust ja lihtsust.

Suguhaigused

Sarapuu toob välja, et tegelikult suguhaigused on raseduse järgselt sageduselt teine pöördumise põhjus tema vastuvõttudele. Üldiselt teeb ämmaemand siis vajalikud uuringud, selgitab ta. Kui nt klamüüdiat esineb aastatega vähem, siis gonokokknakkust ehk gönorröad esineb viimastel aastatel sagedamini ja ravi saab korraldada diagnoosi puhul ka ämmaemand nii naisele kui partnerile. Alati käib suguhaiguste puhul kaasas ka nõustamine, mis juhtudel end kontrollida, mis on sümptomid ja millised haigused sümptomiteta kulgevad jms. Ämmaemand oskab ka partneri kontrolli ning ravi osas juhiseid anda, sest enamasti mehed ei ole esimesed, kes pöörduksid kontrolli.

Rasedus

Loomulikult on rasedus see, millega kõige enam ämmaemandat seostatakse. Ämmaemand tuvastab raseduse ultraheliuuringuga ja planeerib edasise raseduse jälgimise kuni sünnituseni. Normaalset, madalate riskidega rasedust jälgib ämmaemand. Ka sünnitusjärgse kontrolli 6-8 nädala möödumisel teostab ämmaemand. Lisaks juhendab Eliis Sarapuu ka rasedate treeninguid, kus käivad naised meelsasti, sest nad usaldavad just ämmaemanda läbiviidavat treeningut.

Pereplaneerimises on sama tähtis ettevalmistus raseduseks või soovimatu raseduse vältimine. Sobiva rasestumisvastase vahendi määramine koostöös patsiendiga, arvestades tema soove ja tervisealaseid riske, on ämmaemanda pädevus.

Rinnauuringud

Üle Eesti on loodud rinnakabinetid, kus teostavad vastuvõtte eelneva koolituse läbinud ämmaemandad. Rinnakabinetis teostatakse manuaalne rindade kontroll, vajadusel suunatakse lisauuringutele ja mammoloogile. Naisele õpetatakse, kuidas ise rindu kontrollida ning antakse soovitusi rindade tervise hoidmiseks nii loomulike kui implantaatidega suurendatud rindade puhul. Vastuvõtule pöördumiseks ei ole vaja saatekirja ja visiit on ravikindlustatud naistele Tervisekassa poolt kompenseeritud.

Menopaus

Dr Meeliste toob välja oma aastakümnete pikkuse günekoloogi töös ühe muutuse. Järjest enam on naised teadlikud menopausiga kaasnevate vaevuste vähendamise võimalustest ja ei pea seda tabuks, millest rääkimist häbenema peaks. “Menopausi võetakse elu loomuliku osana, mille all ei pea kannatama, on olemas ravi ja leevendamise võimalused,”. Kui naised kahtlustavad enda varastes  40ndates pre- või menopausi, siis soovitab ta tervel naisel minna ämmaemanda vastuvõtule, kus  saab teostada vajalikud vereanalüüsid (östradiool+FSH enamasti)

“Menopausi lähenedes võivad naised samuti pöörduda meie poole,” kinnitab Sarapuu. Ämmaemand annab soovitusi sümptomite, näiteks äkiliste kuumahoogude, limaskestade kuivuse, libiido vähenemise, meeleolu muutuste ja unetuse korral. Lisaks annab nõu toitumise, füüsilise aktiivsuse ja eluviisi osas ning nõustab hormoonasendusravi hüvede ja riskide osas.

Günekoloog toob välja, et tõesti on hea, kui ämmaemand on uuringud ära teinud, siis saab arst vajadusel naisele määrata hormoonasendusravi, nii on teekond meditsiiniasutuses kiirem ja patsiendile mugavam.

Kes pöördub ämmaemanda poole?

Eestis on ämmaemanda kutse reguleeritud õigusaktide, kaasajastatud kutsestandardi ja pädevuspõhise hindamissüsteemi ning mitmete valdkonda reguleerivate tegevusjuhendite poolt (Eesti Ämmaemandate Ühing). Ämmaemandaks õpitakse neli ja pool aastat ja järgneb elukestev õpe. Haridus omandatakse nii Tallinna kui ka Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Eestis on ca 1200 ämmaemandat.

Sagedasemad põhjused pöördumiseks, lisaks raseduse tuvastamisele, on tupevoolused, ebaregulaarsed veritsused, valulik või sage urineerimine, ülemineku ea (perimenopausi) sümptomid, küsimused rasestumisvastaste vahendite kohta või retsepti pikendamise soov. Tsüstiit ehk põiepõletik on probleem, mida enamik naisi kogeb vähemalt korra elu jooksul. Ka sellisel juhul teeb ämmaemand analüüsid ja määrab ravi. Kui tegemist on kroonilise või sageli korduvate tsüstiitidega, siis vajab see arsti tähelepanu (perearst, günekoloog või uroloog).

Eliis Sarapuu toob välja, et ämmaemanda rõõmsamaid hetki on, kui patsient tuleb tema juurde tagasi. “See on suurim kompliment, mis tähendab, et naisega on loodud usalduslik suhe ning varem saadud teave ja nõuanded on olnud talle abiks,”.

Järjest enam räägitakse teismeliste vaimsest tervisest ja vajadusest sellest noortega rääkida. Kui noorel ei ole vanematega kombeks kodus isiklikel teemadel rääkida, siis tihti toovad emad oma teismelisi noorte nõustamiskeskusesse, kuna teavad, kellele saavad oma laste muresid usaldada. Ämmaemandad on väga uhked selliste suhete üle ning hoiavad patsientidega tekkinud sidet, tõdeb Sarapuu.

Nii võiks naistele jääda meelde lühisoovitus: ämmaemand intiimtervise kontrolliks, raviks günekoloog. Ämmaemanda teenus on ravikindlustatud naisele visiiditasuta.

Samal teemal:
Kesklinn
Lasnamäe