Uuringud ja diagnostika
Pakume nii tasulisi kui Tervisekassa kindlustuse raames teostatavaid uuringuid. Medicumis on olemas radioloogia osakond, labor ja mitmed teenused tervise uurimiseks.
Loote kardiotokograafia (KTG)
Uuringu kohta annab infot teie ämmaemand või naistearst.
Kardiotokograafia uuring ehk KTG annab ülevaate, kuidas tunneb ennast emaüsas kasvav loode, kuidas reageerib emakas loote liigutustele, kuidas reageerib loode emaka toonustele, millise intervalliga käivad emaka toonused, kas loode on aktiivne ja liigutab.
Uuring mõõdab samaaegselt mõõdab loote südamelöökide sagedust ning emaka kokkutõmbeid. Uuringu õnnestumiseks on vajalik nende salvestamine vähemalt 20 minuti jooksul.
Uuringut tehakse:
- sünnituse tähtaja möödumisel (40-41+6 rasedusnädalal) soovitatav igal visiidil;
- doppleriga loote südamelööke kuulates on avastatud kõrvalekalded;
- kui loote liigutustes on muutused (liigutab tunduvalt vähem/rohkem/üldse ei liiguta);
- kui loote kasv tavapärasest väiksem;
- kahtlusel platsenta enneaegsele irdumisele (verine eritis suguteedest);
- eelnevate raseduste ajal esinenud loote hukkumist sünnieelselt;
- mitmikraseduse puhul
Vastunäidustused
Kardiotokograafia on ohutu nii emale ja lootele.
Enne uuringut
Uuring ei vaja eriettevalmistust. Enne uuringut ja selle ajal võib süüa/juua. Uuring eeldab asendit, millega kaasneb piiratud liikumine vähemalt 20 minutit. Soovitatav on külastada eelnevalt tualetti. Uuringule võib kaasa võtta saatja.
Uuringu ajal
Uuringuks heidab naine kušetile paremale või vasakule küljele pikali. Uuringu korral kasutatakse kaht andurit, mis kinnitatakse kummist paeltega ümber raseda kõhu- doppler-ultraheliandur registreerib loote pulssi ja rõhuandur mõõdab emakalihase kokkutõmbeid.
Uuring kestab minimaalselt 20 minutit, et saada adekvaatne vastus. Vajadusel on vaja teha asendi vahetusi ning pikemalt monitoorida.
Kestvus
20-30 minutit.
Tulemused
Loote kardiotokograafia tulemusi hinnatakse kohe pärast protseduuri ning tehakse ülevaade loote südamelöökide ja emaka kokkutõmbeid jälgivate seadmete salvestustest. Kui ilmneb muret tekitavaid või ebatavalisi tulemusi, annab arst sellest teada ja aitab edasisi samme plaanida.